Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acordul vecinilor pentru desfasurarea unei activitati ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acordul vecinilor pentru desfasurarea unei activitati comerciale

Doresc sa achizitionez un spatiu comercial la parter,
intr-un bloc nou construit.Doresc sa stiu daca am nevoie de acordul vecinilor pentru desfasurarea unei activitati sau nu? Sau daca exista activitati pe care le pot desfasura fara acordul vecinilor si exista o serie de activitati care necesita acordul vecinilor chiar daca in CF este specificat ca fiind SPATIU COMERCIAL.
Va multumesc anticipat tuturor celor care puteti sa-mi dati un raspuns.
Pentru infiintarea unui punct de lucru nu este necesar acordul vecinilor!
In mod normal nu v-ar trebui semnaturi, dar pentru orice eventualitate este bine sa le aveti.
Daca spatiul comercial exista ,rezulta ca se pot presta activitati comerciale
Dac dvs intentionati sa schimbati obiectul de activitate,este necesar sa obtineti anterior achizitiei cel putin acordul de principiu din partea asociatiei de proprietari
Exista in forum numeroase topicuri care demonstreaza ca ulterior achizitiei de spatii comerciale situate la parterul imobilelor,asociatia de proprietari s-a opus dsfasurarii anumitor activitati
ynocentta, utilizator
Raspunsul nu este chiar simplu, mai ales ca dvs. veniti cu un citat de undeva - nu stiu de unde...
Sunt imobile (blocuri) care din proiect, la parter au prevazute spatii special destinate activitatii comerciale, fara nici-o legatura cu asociatia de proprietari, deci in principiu nu va trebuie acordul acesora, insa s-ar putea sa fiti arondati la as. prop. in ceea ce priveste alimentarea cu apa-canalizare, incalzire, precum si alte servicii - pentru care trebuie sa incheiati o conventie privind modul de decontare a respectivelor utilitati si servicii.
Daca spatiul despre care vorbiti este inclus in blocul / scara respectiva, si aveti vecini care au acolo locuinte, va trebuie neaparat acordul acestora. De altfel de la Registrul Comertului vi se va inmana un formular special in acest scop (il gasiti si la noi pe forum, la Documente utile, sau il descarcati dvs. de pe site-ul RC). Deci, depinde de activitatea pe care doriti sa o practicati in spatiul dvs. - proprietate personala si mai sunt o multime de ”daca” de care trebuie sa tineti seama in demersul dvs.
@laura.matei, nu aveti dreptate! Puteti sa ma contaziceti cu argumente...
Sa presupunem ca sunt vecin cu dvs. si vreu mi-am deschis o afacere - confectii metalice, ascutitorie de cutite, ma rog repatratii in care angajatii mei bocanesc toata ziua in table - toate acestea fara nici-un acord al vecinilor si al as. prop. Ei, cum va descurcati, ca dupa ce pleaca angajatii, eu trec la polizor de la ora 20 la 22? Mai lucrez si sambata si pentru ca este sezon, mai fortez si duminica din cand in cand...